Ulica Tramwajowa i warszawskie tramwaje- historia prawdziwa

tramwaje4Historia warszawskich tramwajów sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku kiedy to powstała i została uruchomiona pierwsza linia łącząca Dworzec Wschodni z Dworcem Wiedeńskim. Był to tramwaj konny bo tramwaje elektryczne dopiero pojawiły się w 1908 roku.
Dopiero od niedawna tramwaj konny został zastąpiony tramwajem elektrycznym ale o tym za chwilę. Najpierw skupimy się na historii ulicy Tramwajowej, przede wszystkim na tym, dlaczego nosi taką a nie inną nazwę.
Ulica tramwajowa w dzielnicy Wesoła, przebiega obecnie głównie przez las, jest ulicą praktycznie zapomnianą i trochę opuszczoną. Nie ma na niej zbytniego ruchu. Ulica jest ulicą zwyczajną ale zastanawia jej nazwa. Bo skoro ulica jest opuszczona, o małym natężeniu ruchu to dlaczego została nazwana ulicą tramwajową?
Chodzą na ten temat ciekawe legendy i opowieści.
Jedna z tych opowieści jest jednak zupełnie prawdziwa..
Tramwaj konny z dwudziestego wieku, jego początku składał się z siedmiu wagonów, które pokonywały kilkukilometrową trasę w niecałą godzinę. Mogły to wykonywać w miarę szybki jak na tamte czasy sposób dzięki wyznaczonym torom. Linia tramwajowa działała jak na tamte czasy bardzo prężnie. Wśród pasażerów codziennie do pracy jeździli pracownicy Starej Miłosnej do której prowadziła trasa. Ostatni kurs linii tramwajowej nastąpił jednak w 1939 przez wojnę i napaść III Rzeszy. Szyny rozebrano, wagony zostały sprzedane a Międzyleska linia tramwajowa odeszła w zapomnienie. Jeśli nie napaść Niemców może linia istaniałaby do dzisiaj i tamtą trasą jeździłyby dzisiaj tramwaje elektroniczne.
Historia ulicy Tramwajowej jest interesująca, związana z powstaniem tramwajów w Warszawie.
Tramwaje warszawskie, jak wcześniej opisane, najpierw były napędzane konno. Dopiero w dwudziestym wieku powstały linie tramwajów elektronicznych. Linie tramwajów elektronicznych zaczęły powstawać po 1992 roku, wcześniej było dwadzieścia linii ale w czasie wojny część zostało zniszczonych. Po 1992 zrekonstruowano je  i powstawały coraz to nowe trasy przejazdu tramwai.
Po dzień dzisiejszy jest to jeden z wygodniejszych środków transportu, trasy tramwajów są tak skonstruowane aby nie stały one w korkach, maszyny są coraz to unowocześniane dla wygody pasażerów.
Dwudziestego szóstego marca 2008 roku tramwaje warszawskie obchodziły swoje setne urodziny.
Obecnie cały czas są projektowane coraz to nowe odcinki tras.
Warszawiacy liczą, że rozwój komunikacji w Warszawie cały czas będzie szedł w coraz to lepszym kierunku. Tramwaje będą jeździły częściej, będą docierały w każde miejsce w stolicy i w dodatku ze będą wygodne, Nowe, szybkie. Mamy nadzieję, że ten warszawski sen się spełni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz