Juwenalia Warszawskie

Juwenalia ogólnie jest to impreza, która odbywa się co roku, zazwyczaj w miesiącach wiosennych, w Warszawie jest najczęściej w maju, która jest świętem wyższych uczelni i samych studentów. Historia juwenaliów sięga aż XV wieku i pochodzi od słowa łacińskiego, które oznacza igrzyska młodzieńców. W Warszawie imprezy najczęściej rozpoczynają się od imprezy Megawat czyli juwenaliów organizowanych przez WAT- Wojskową Akademię Techniczną a kończą się imprezą organizowaną przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która nosi nazwę Ursynaliów. Największym wydarzeniem juwenaliów jest jednak parada studentów- Wielka Parada Studentów przechodząca ulicami Warszawy.
Juwenalia są imprezami najczęściej organizowanymi przez studentów- dla studentów.
Juwenalia organizują uczelnie takie jak:
APS, te juwenalia noszą nazwę APSurdalia, organizowane one są na terenie parku pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Szczęśliwicką. Organizuje je Akademia Pedagogiki Specjalnej.
Na Polu Mokotowskim dokładniej na Stadionie Syrenki są organizowane Juwenalia PW i Szkoły Głównej Handlowej, przez Politechnikę Warszawską i Szkołę Główną Handlową.
Również w tym samym miejscu, czyli na Polu Mokotowskim na stadionie Syrenki są organizowane Juwenalia Uniwersytetu Warszawskiego, właśnie przez Uniwersytet Warszawski.
Akademia Obrony Narodowej organizuje tak zwane Majowe Wibracje, jak sama nazwa wskazuje, juwenalia te są organizowane zawsze w maju, na terenie przy Alei Chruściela ,,Montera’’.
Warszawski Uniwersytet Medyczny organizuje Medykalia, przy ulicy Księcia Trojdena.
Wojskowa Akademia Techniczna organizuje Megawat, przy ulicy Kaliskiego.
Ostatnimi juwenaliami są zawsze Ursynalia, organizowane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na terenie kampusu na ul. Nowoursynowskiej. Ursynalia trwają najczęściej trzy dni, są zapraszane na nie zespoły polskie i zagraniczne.
Juwenalia dzielą się na nazwy zgodnie z miejscem organizowania i na te, zgodnie z nazwą uczelni. Na przykład te, nazwane zgodnie z miejscem:
Gardenalia- Uniwersytet Warszawski, czy Ursynalia – na Ursynowie organizowane przez Szkołę Główną  Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W wielu miastach przez prezydentów miast studentom, najczęściej samorządowi studentów SA przekazywane klucze do miast, co umownie oznacza, że na czas juwenaliów studenci przejmują władzę nad miastem. Zgodnie z uczelnią lub wydziałem- Medykalia Uniwersytetu Medycznego, MegaWat Wojskowej Akademii Technicznej, czy Elkonalia, organizowane przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Są też juwenalia organizowane na przykład zgodnie z kierunkiem studiów i tutaj przykładem są Psychonalia organizowane przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przyjrzyjmy się bliżej wybranym juwenaliom, na przykład Ursynaliom.
Jest to festiwal dosyć młody bo organizowany od 1983 roku.Organizatorem jest przede wszystkim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i  Fundacja Bonum i Arena Live Production. Na tym festiwalu są przygotowane trzy sceny – na jednej są artyści rockowi, na przykład Coma, Slayer, Korn, Limp Bizkit, na drugiej są zespoły disco polo, np. Piękni i Młodzi, Akcent, Boys i trzecia scena jest sceną na której występują różni DJe.
Na wszystkie imprezy z tego cyklu są zapraszani różnego typu artyści- tak jak wymienione było wyżej- od polskich wykonawców, po zagraniczne gwiazdy. Imprezy studenckie zaczynają się najczęściej popołudniami i trwają do białego rana. Na juwenaliach są  też różnego typu konkursy, można spotkać się w gronie przyjaciół. Studenci na juwenalia mają albo wstęp wolny albo płacą małą kwotę pieniędzy. Jest to impreza, która jest dla nich oderwaniem od codziennej nauki.
Juwenalia są imprezami popularnymi na całej Polsce, Warszawa hucznie je obchodzi. Poza juwenaliami są inne imprezy studenckie, na przykład otrzęsiny. Więc okazji do zabaw w życiu studenckim jest bardzo dużo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz