Warszawskie pomniki godne uwagi

monument-381311_1280Warszawa jest pięknym, zabytkowym miastem. Każdy zabytek kryje w sobie cząstkę historii Stolicy. Najwięcej historii zawartej jest w pomnikach znanych osób ze świata historii, sztuki, nauki. Tych pomników w Warszawie jest całkiem sporo. Warto przyjrzeć się bliżej i zapoznać chociaż z niektórymi z nich.

Pomnik Fryderyka Chopina
Pomnik znajduje się w Parku Łazienkowskim, odsłonięto go w 1926 roku, ale jego prototyp powstał już w 1908 roku. Pomnik przedstawia kompozytora siedzącego i szukającego natchnienia. Pomnik podczas wojny został przez Niemców rozebrany ale zrekonstruowano go.
Pomnik Syrenki- na Rynku Starego Miasta

Syrenka jest pół rybą a pół kobietą, znajduje się w herbie Warszawy.
Początkowo pomnik miał za zadanie odstraszać- była to kobieta monstrum, której dodawano różne elementy. Z czasem jednak stął się to pomnik przedstaijący piękną kobietę.

Pomnik Mikołaja Kopernika znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu. Powstał on dzięki Stanisławowi Staszicowi,który zbierał pieniądze na niego. Pomnik powstał w 1830 roku
Pomnik znajduje się obecnie przed pałacem Staszica. Na świecie są jeszcze dwa inne pomniki Kopernika. Na przykład znajdujący się pomnik w Chicago.

Pomnik Adama Mickiewicza znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu. Jest to pomnik najwybitniejszego polskiego poety romantyzmu.
Historia pomnika jest bardzo zawiła. Polacy wybronili go spod skrzydła rosyjskiego cara, który zakazał go. Pomnik dzięki waleczności i sprytowi Polaków stoi w Warszawie po dziś dzień.

Pomnik Józefa Poniatowskiego również znajduje się jak większość pomników na Krakowskim Przedmieściu.
Pomnik został wykonany przez duńskiego rzeźbiarza w 1817 roku.
Na początku odsłonięto go na Placu Saskim ale uległ podczas wojny zniszczeniu.

Pomnik Józefa Piłsudskiego- pomnik najwybitniejszego polskiego naczelnika państwa, twórcy Legionów Polskich.

Kolumna Zygmunta na Placu Zamkowym- jest to pomnik upamiętniający króla Zygmunta II Wazę, który to król przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma aż 22 metry wysokości. Na początku był z marmuru i brązu ale wymieniono go na grafit( trzon). Jest to najstarszy  pomnik w Warszawie.

Pomnik Jana Matejki na ulicy Puławskiej, upamiętniający najwybitniejszego polskiego malarza historycznego.
ul. Puławska
Najbardziej znanymi przykładami jego dziełami są: „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”, „Konstytucja III Maja”

Pomnik Bolesława Prusa
– polskiego pisarza i publicysty

Inne pomniki:

Pomnika Stefana Wyszyńskiego

Pomnik Ignacego Paderewskiego

Pomnik Jana Kilińskiego

Łazienki królewskie

Pomników w stolicy jak widać jest wiele. Warto więc pozwiedzać miasto, poznać jego historię, ponieważ  każdy z nich ma w sobie zapisaną cząstkę historii Stolicy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz