Jeziora w Warszawie

Warszawa – miasto liczące ponad 1,7 miliona mieszkańców to ośrodek, który przyciąga zarówno turystów, jak i osoby chętne do osiedlenia się na stałe w stolicy Polski. Warszawę kojarzymy bowiem z wysoką jakością edukacji, stosunkowo łatwymi poszukiwaniami pracy, nowoczesnym i pożądanym standardem życia, ale także z zabytkowymi architektonicznymi perłami estetycznie zestawionymi ze świeżością modernizmu.

Jak Warszawę przedstawiają media? Zdecydowanie jako miasto, w którym wiele się dzieje – na co dzień gwarne i tłoczne, kreujące raczej atmosferę stresu i pośpiechu, aniżeli relaksu i komfortu psychicznego. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy stolica Polski to jedynie betonowe królestwo? Okazuje się, że nie, a najlepszym na to dowodem są jeziora w Warszawie.

Jeziora w Warszawie pozwalają mieszkańcom i turystom odpocząć od zgiełku nerwowego miasta bez opuszczania jego murów. Czyż to nie atrakcyjna propozycja? W większości jeziora w Warszawie zlokalizowane są w dzielnicy Ursynów, na terenie różnych osiedli. Wiele z nich posiada charakter miejskiego użytku ekologicznego i podlega ochronie oraz poddawane jest działaniom mającym na celu poprawę warunków przyrodniczych.

Jeziora w Warszawie cechuje różnorodna wielkość. Ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię dziesięciu hektarów wyróżnia się jezioro Imielińskie znajdujące się na Ursynowie, w obrębie osiedla Imielin. Ten właśnie zbiornik wodny charakteryzuje fakt, że jest to akwen polodowcowy liczący nawet 200 tysięcy lat.

Jeziora w Warszawie to również zbiorniki o mniejszej powierzchni. Za przykład posłużyć może zlokalizowane na Ursynowie, na terenie osiedla Grabów jezioro Grabowskie – posiada ono około 2 hektarów, zasilane jest za zaś przez jeden z dopływów Potoku Służewskiego – Kanał Grabowski. Inne przykłady niewielkich jezior to jezioro Wingerta, Zabłockiego czy Zgorzała.

Jeziora w Warszawie pozwalają oczywiście się zrelaksować – odciąć się od hałasu, zgiełku, tłumu i zamieszania i przez chwilę poczuć się, jak na łonie natury oddalonym od miejskiej cywilizacji. To miejsca, gdzie można wybrać się samemu, aby spędzić czas na rozmyślaniu w ciszy, ale jeziora w Warszawie to również świetne lokalizacje rodzinnych wypadów w cieplejsze weekendy.

Jeziora w Warszawie stanowią miłe schronienie nie tylko dla ludzi. Z pomocą przychodzą bowiem również zwierzętom – w tym zagrożonym. Jeziora w Warszawie ułatwiają bowiem przetrwanie licznym ptakom wodnym, dla których egzystencji niezwykle istotne są szuwary. Do ptaków tych należą perkozek, perkoz rdzawoszyi, łabędź niemy, czernica, wąsatka, bączek, wodnik, czajka, łyska, mewa śmieszka, kaczka krzyżówka i wiele, wiele innych.

Mieszkańcy warszawskich jezior to jednak nie tylko ptaki. Wśród organizmów zamieszkujących obszary wodne zlokalizowane w stolicy wyróżnia się również pierwotniaki i bezkręgowce, a w tym chronioną skójkę malarską.

Jeziora w Warszawie powinny więc stanowić przedmiot szczególnej uwagi i troski władz stolicy. Pełnią bowiem nie tylko funkcje użytkowe, umożliwiając miłe spędzenie czasu, ale i stanowią ostoję, dzięki której wciąż egzystuje wiele zagrożonych gatunków, a ekosystem cieszy się harmonią.

Podobne wpisy