Warszawski Magnes

Dwa i pół miliona ludzi, jak na polską skalę, to zatrważająca liczba. A tyle właśnie oczu codziennie otwiera się w stolicy, żeby toczyć życie Warszawiaka. W tę statystykę wlicza się ledwie milion siedemset mieszkańców posiadających stałe zameldowanie, trzysta tysięcy żyje tam bez meldunku, a dopełnia to zatrważająca liczba połowy miliona osób, które codziennie dojeżdżają tam do pracy z pobliskich i tych nieco dalszych miejscowości! Miasto to bardzo wyróżnia się na tle innych polskich aglomeracji, bo żadna z nich nie jest zaliczana do tak zwanych metropolii globalnych, czyli mających znaczący wpływ na politykę, kulturę i ekonomię w skali międzynarodowej!

Dlaczego Polacy, i nie tylko, tak chętnie wybierają Warszawę na cel swojej życiowej wędrówki? Oczywiście wielki wpływ na to ma praca. Jako stolica, do tego bardzo rozwinięta, Warszawa już dawno temu ściągnęła do siebie ogromne ilości przedsiębiorstw. Często to w niej usytuowane są główne siedziby polskich spółek, jak i główne filie tych zagranicznych. Ogromna ilość miejsc pracy przekłada się na wyniki, bezrobocie w mieście nie sięga nawet pięciu procent, co na tle reszty kraju jest wynikiem naprawdę bardzo dobrym. Łatwy dostęp do miejsc pracy sprawia, że mnóstwo osób z rejonów biedniejszych, mniej zaopatrzonych w godziwe warunki do poszukiwania zawodu, ściąga tam w poszukiwaniu tak zwanego lepszego życia.

Poza szeroko dostępnymi miejscami pracy, Warszawa pochwalić się może całkiem przyzwoitymi zarobkami. Przeciętne wynagrodzenie sięga bowiem sześciu tysięcy złotych brutto! Dla innych miejscowości, właściwie dla większości z tych polskich są to kwoty absolutnie nieosiągalne. To też prawdopodobnie jeden z głównych argumentów za migracją do Warszawy. Oczywiście tak wysokie zarobki przekładają się na równie wysokie koszty życia. Wynajem mieszkania to wydatek często kilkukrotnie wyższy niż w innych rejonach kraju, ale jak widać po liczbie osób, które co roku wybierają właśnie Warszawę, jest tego warty.

A wartość określają zapewne w łatwym dostępie do wielu ośrodków kultury, szerokich możliwościach rozwoju jakie obecne są w tym mieście oraz dostępie do edukacji, rozrywki i wszystkiego innego, z czym kojarzy się wielkie, rozwinięte miasto. Kilkadziesiąt teatrów i kin, idące w setkach galerie, niezliczone kluby, puby i inne lokale rozrywkowe. Żeby wymienić wszystkie trzeba by się bardzo, bardzo postarać, ale jedno jest pewne, Warszawiak, chcąc mieć styczność z kulturą nie musi się nawet starać, a pozytywną wiadomością, zapewne mającą wpływ na wymienione wyżej liczby jest fakt, że większość z nich takie chęci wyraża.

Wielu ludzi ściąga tam, żeby poznać właśnie to ciekawe, często niedostępne nawet w większych polskich miastach połączenie – dobrych zarobków i możliwości prowadzenia ciekawego życia. Warszawa zdaje się to oferować. Dlatego ściąga do siebie rzesze ludzi młodych, starszych, chcących wziąć udział w tej samonapędzającej się machinie, jaką jest miasto Warszawa. Ściągają tam ludzie z marzeniami, z wizją wspaniałej przyszłości i często okazuje się, że marzenia się spełniają.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz