Słoiki w Warszawie

Kim są warszawskie „słoiki”? W jakim celu przybywają do stolicy naszego państwa, czego szukają, co pragną osiągnąć?

Mianem „słoika” w Warszawie określa się każdą osobę, która przybyła do Warszawy z wszelkich zakątków Polski. Nazwa wzięła się prawdopodobnie z tradycyjnie przygotowywanych przez rodziców takiego zapasów żywnościowych zapakowanych właśnie w słoik. Słoikami są przede wszystkim młodzi ludzie, którzy przeprowadzają się do Warszawy, aby rozpocząć tu studia, by kontynuować naukę, bądź osoby tuż po uzyskaniu dyplomu wszelakich uczelni w Polsce, by spróbować swoich sił w dużym mieście. Powodem dużego napływu słoików w Warszawie są przede wszystkim lepsze perspektywy rozwinięcia skrzydeł w dobrze płatnej pracy niż w ich rodzinnych miejscowościach. Przeważnie jest to praca w korporacjach, ale nie tylko. To właśnie w Warszawie znajdują się siedziby największych stacji telewizyjnych czy firm z różnych segmentów gospodarki. Dlatego Warszawa jest miejscem, gdzie można spełnić swoje marzenia, zaspokoić ambicje i osiągnąć zawodowy sukces.

Słoiki w Warszawie nie mają łatwego życia. Często spotykają się z brakiem sympatii ze strony rodowitych warszawiaków – szczególnie osób starszych. Podczas, gdy słoiki w Warszawie po raz pierwszy muszą zetknąć się z nową otaczającą ich rzeczywistością może tej sytuacji towarzyszyć spory stres związany z miejscem zamieszkania. Warszawa, jak na stolicę Polski przystało jest prężnie rozwijającym się miastem, stąd też jego obszar jest spory i należy zapoznać się jej topografią w stopniu umożliwiającym skuteczne i w miarę szybkie przemieszczanie się. Słoiki w Warszawie muszą poznać otoczenie, w którym będą funkcjonować, ale też powinni odnaleźć się w bardziej prozaicznych sprawach typu dobór dobrego lekarza czy restauracji, gdzie można dobrze i oczywiście niedrogo zjeść, gdyż początkowy budżet przeciętnego słoika nie jest fortuną. Dla niektórych nowością jest jazda metrem, choć nie jest to zbyt skomplikowany proces świeżo upieczonemu warszawskiemu słoikowi może przysporzyć problemów, szczególnie odkąd mamy drugą linię metra.

Jednakże nie można powiedzieć, że słoiki w Warszawie nie przynoszą miastu korzyści. To oni wydają pieniądze w restauracjach, klubach czy sklepach napędzając rynek. Słoiki w warszawie są niestety często obiektem żartów, choć tak naprawdę rodowitych Warszawiaków nie jest wiele. Dlatego warto zastanowić się nad wzajemnym szacunkiem bez względu skąd kto pochodzi, a skupić się na tym jakim jest człowiekiem.

Warszawski sen słoików z jednej strony jest szansą na poznanie życia w wielkim mieście i realizacji zamierzonego planu. Natomiast przyjeżdżając do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia młodzi ludzie napotykają różne przeszkody w osiągnięciu celu. Pomimo, że Warszawa jest dużym miastem i można tu osiągnąć naprawdę wiele należy również wziąć pod uwagę fakt, że istnieje dużo większa konkurencja na rynku pracy. Zatem nie wszystko jest łatwe, proste i przyjemne, ale nie należy się poddawać i wytrwale oraz konsekwentnie działać by spełnić swoje ambicje.

Podobne wpisy