Najważniejsze derby kraju

Pojęcie spotkania derbowego jest w sporcie bardzo ważne i nie bez powodu sprawia, że dane wydarzenie w kalendarzu ligi lub turnieju rośnie do rangi najważniejszego w sezonie. Derby to rywalizacja zespołów z tego samego miasta – rzadziej z tego samego regionu, rywalizujących w tej samej fazie rozgrywkowej. Oczywiście spotkania między drugoligowcami a pierwszoligowcami z tego samego miasta zdarzają się również, ale nie niosą one ze sobą takiego ciężaru gatunkowego, jak walka o punkty i trofea między zespołami z tej samej ligi. W Warszawie przez długie dekady emocje kibiców rozpalane były przez rywalizację Legii Warszawa ze stołecznym rywalem – Polonia Warszawa. W historii polskich rozgrywek klubowych w piłkę nożną Polonia Warszawa zdołała osiągnąć kilka wyjątkowych wyczynów – to pierwszy wicemistrz Polski w historii, a także pierwszy mistrz Polski po wojnie. Z datą założenia wskazującą na 1909 rok jest to także najstarszy istniejący w stolicy klub sportowy, za którym stoją ogromne tradycje.

Legia Warszawa nie może pochwalić się w tym kontekście tak wybitną historią, chociaż w nowożytnym wydaniu osiągnęła od Polonii więcej. Także patrząc na zaangażowanie kibiców w bronienie klubowych barw i kultywowanie tradycji widać, że grupy wspierające Legię są dzisiaj znacznie liczniejsze i lepiej zorganizowane. Ze względu na swoją bogatą historię Polonia wciąż skupia jednak określone grupy społeczne Warszawy, wśród których nie brakuje wybitnych postaci – z Jerzym Engelem, aktualnym prezesem Polonii na czele.

Charakterystyczne barwy, które od zawsze nosiła z dumą Polonia Warszawa, to przede wszystkim czerń. To właśnie od tego koloru wziął się najpopularniejszy przydomek piłkarzy ze stołecznej Polonii – Czarne Koszule. Zespół występuje na co dzień i trenuje na stadionie im. Generała Kazimierza Sosnowskiego, przy ulicy Konwiktorskiej 6. Przez długi czas miejsce to było punktem zapalnym na mapie całej Warszawy – Polonia Warszawa może pochwalić się w swojej historii wieloma kibicowskimi ekscesami. Agresywne uliczne starcia fanów różnych zespołów są jednak dzisiaj zdecydowanie rzadsze, czego zasługą jest degradacja Polonii do niższych klas rozgrywkowych.

Do degradacji Polonia Warszawa została zmuszona przez fatalną sytuację finansową klubu. Przez lata zarządzania i sponsorowania zespołu przez zamożnego stołecznego biznesmena, poza ogromnymi wydatkami na klub, sprowadzono także licznych drogich piłkarzy, których jakość boiskowa pozostawiała wiele do życzenia. W tym okresie też Polonia Warszawa stała się przystanią dla niechcianych trenerów – czasem w ciągu miesiąca niezadowolony z wyników Prezes zmieniał trenera trzykrotnie. W takich warunkach brakowało sukcesu sportowego, a wraz z nim topniał budżet klubu i ostatecznie, nie mogąc spełnić coraz wyższych wymogów licencyjnych polskiej ligi, zespół musiał zostać dla jego ratowania zdegradowany do czwartej ligi. Wierni kibice Polonii chętnie podróżują jednak za swoim klubem również na boiska czwartej i trzeciej ligi, gdzie organizują doping do tej pory niespotykany w małych miejscowościach czy na wsiach.

Podobne wpisy