Mapa kulturalna Stolicy
Stolica od niepamiętnych czasów stanowi na mapie całego kraju wyjątkowo barwny punkt. Dlatego zawsze dokłada się wszelkich starań, aby stolicą państwa zostawało miasto o największych możliwościach i aspiracjach. Chodzi oczywiście nie tylko o możliwości gospodarcze czy przemysłowe – naturalnie w okresie rewolucji przemysłowej metropolie najszybciej rozwijały się tam, gdzie była prowadzona produkcja i można było łatwo uzyskać zatrudnienie. Po dziś dzień jednym z głównych czynników przyciągających ludność do dużych ośrodków miejskich jest wizja lepszego życia – czy to przez warunki socjalne i egzystencjalne, czy to ze względów typowo społecznych albo kulturowych. Możliwość znalezienia zatrudnienia w dużym mieście jest zdecydowanie wyższa, niż na peryferiach miast, a dodatkowo stawki wynagrodzenia w dużych miastach niemal z miejsca mogą być o przynajmniej połowę wyższe, niż te poza stolicą. Nie dziwi więc, że poniekąd siłą rozpędu i zgodnie z zasadą kuli śniegowej, koniunktura i demografia także w polskiej stolicy bardzo szybko się rozwija.
Napływ nowej ludności do stolicy oznacza oczywiście wyzwania organizacyjne, infrastrukturalne czy komunikacyjne. Pojawianie się nowych rodzin to zawsze jednak także impuls do unowocześnienia miasta i podnoszenia jakości życia w nim. Inwestycje w miejską przestrzeń bardzo szybko się zwracają, albowiem mieszkańcy nowoczesnych, bezpiecznych i atrakcyjnych metropolii są bardzo aktywni, lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, dużo kupują usług i towarów. Wszystko to sprawia, że miasto rozwija się jeszcze szybciej we wszystkich kierunkach i nie inaczej jest w przypadku Warszawy, która na przestrzeni ostatniej dekady bardzo mocno się rozrosła, w czym oczywiście ogromna zasługa deweloperów budujących na potęgę nowe osiedla mieszkaniowe w mniej i bardziej atrakcyjnych częściach Stolicy. Dla osób decydujących się na przeprowadzkę do Warszawy drugorzędne znaczenie ma dzisiaj lokalizacja czy osiedle – oczywiście fajnie jest dostać mieszkanie blisko pracy czy szkoły dzieci, ale nawet bez tego podróżowanie po Warszawie jest dzisiaj stosunkowo proste, tanie i komfortowe. Możliwość szybkiego przedostania się między dzielnicami stolicy w szczególności ułatwiło metro, które jest regularnie rozbudowywane i unowocześniane.
Życie w Stolicy nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do kwestii zarobkowych i pracy. Tak duże miasto, liczące ponad dwa miliony mieszkańców, musi także dbać o swoją ofertę kulturalną. Chodzi o tworzenie przestrzeni oraz wydarzeń, które mogłyby przyciągać mieszkańców miasta i angażować ich w przeżywanie różnych wydarzeń kulturalnych. Naturalnie wiele instytucji czy organizacji powołanych do życia tylko i wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu dostępu do kultury powszechnej, realizują swoje zadania z otrzymywanych środków publicznych oraz dotacji. Budżet miasta stołecznego Warszawy na najróżniejsze przedstawienia, wystąpienia czy festiwale kulturalne, jest ogromny i pod tym względem Stolica pozostawia daleko w tyle inne wielkie miasta Polski. Dzięki temu w kalendarzu imprez artystycznych i kulturalnych Warszawy grafik jest zawsze bardzo napięty i jednego dnia dzieje się od kilku do nawet kilkunastu różnych, mniejszych lub większych, wystaw, spotkań z autorami, koncertów czy warsztatów – wszystko dla osób zainteresowanych przeżywaniem kultury w mieście.
Największe warszawskie wydarzenia kulturalne to oczywiście chociażby Orange Warsaw Festiwal, czyli wielkie wydarzenie muzyczne sezonu letniego. W okresie, gdy festiwale muzyczne w całej Polsce rozkwitają, także Warszawa zapragnęła własnego dużego koncertu, albowiem w przeszłości jedyne duże koncerty organizowane były w klubie Stodoła albo Sali Kongresowej – co jednak nie pozwalało na udostępnienie tego wydarzenia zbyt szerokiemu gronu odbiorców. Od chwili zaangażowania partnera biznesowego i finansowego do organizacji tego wielkiego muzycznego wydarzenia w samym sercu Stolicy, bardzo szybko udało się zbudować odpowiednią renomę tego wydarzenia i zainteresować nim nie tylko samych Warszawiaków, ale mieszkańców z całej Polski. Kluczem do sukcesu tego festiwalu było oczywiście odpowiednie finansowanie, zorganizowane przez urząd miasta oraz sponsora tytularnego, które posłużyły na stworzenie bardzo ciekawego i nowoczesnego, atrakcyjnego dla młodszej widowni, line-upu. Dzięki zaproszonym gwiazdom muzyki międzynarodowego formatu, bardzo szybko udało się ugruntować pozycję Warsaw Orange Festiwal wśród wszystkich imprez plenerowych tego typu odbywających się w wakacje w Polsce.