Warszawskie kościoły

Warszawa, największe miasto i stolica Polski, w przeszłości była tak pięknym miastem, że otrzymała miano „Paryż Wschodu”. To piękne miasto w okresie II wojny światowej zostało zburzone w 85 %. Ale tuż po wojnie przystąpiono do jego odbudowy. Odbudowano, trzymając się wiernie pierwotnych planów, pałace, zabytkową Starówkę i warszawskie kościoły.

Warszawskie kościoły powstawały na przestrzeni wielu stuleci, stąd reprezentują one różne style architektoniczne. Do najstarszych świątyń Warszawy należy bazylika archikatedralna pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Świątynia ta jest jednym z zabytkowych obiektów znajdujących się w obrębie Starego Miasta. Z warszawską katedrą związanych jest bardzo wiele wydarzeń o szczególnym znaczeniu w naszej długiej historii. Odbyła się tutaj koronacja Stanisława Augusta Poniatowskiego, tutaj także Jan III Sobieski zawarł związek małżeński z Marią Kazimierą D’Arquien.

Zabytkowe warszawskie kościoły to także kościół świętej Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Kościół świętej Anny został zbudowany w 1454, podobnie do katedry świętego Jana był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń. Świątynia ocalała w czasie potopu szwedzkiego, jednak w latach II wojny światowej podzieliła los całego miasta, została spalona. Po zakończeniu wojny kościół odbudowano. W wybudowanej obok świątyni XVI-wiecznej dzwonnicy mieści się dziś taras widokowy.

Zwiedzając zabytkowe warszawskie kościoły,nie sposób ominąć zbudowanego przy Krakowskim Przedmieściu kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. Jak i inne warszawskie kościoły także i ten był świadkiem ważnych wydarzeń – to w tej świątyni modlił się Jan III Sobieski zanim wyruszył na wyprawę pod Wiedeń. Świątynia została zbudowana w stylu barokowym. Na schodach prowadzących do świątyni znajduje się figura Jezusa Chrystusa uginającego się pod ciężarem krzyża. W jeden ze świątynnych filarów wmurowana została urna z sercem Fryderyka Chopina.

W ostatnich latach warszawskie kościoły powiększyły swą liczbę o jeszcze jeden. Decyzją sejmu z dnia 19 listopada 1997 roku przystąpiono do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Tym samym została wypełniona uchwała podjęta przez posłów Sejmu Czteroletniego z roku 1791 o budowie świątyni będącej wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła został poświęcony przez Jana Pawła II. Prace budowlane rozpoczęto w 2003 roku. W 2011 roku kościół był gotowy w stanie surowym. Dolna część świątyni została przeznaczona na Panteon Wielkich Polaków. Pierwszą osobą, które pochowano w Panteonie był ksiądz-poeta Jan Twardowski. Miało to miejsce w 2006 roku. W Panteonie w roku 2010 został pochowany również ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Prezydent R. Kaczorowski zginął w kwietniu 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154. Wraz z nim zostały pochowane także inne ofiary katastrofy pod Smoleńskiem: ksiądz Józef Joniec, ksiądz Andrzej Kwaśnik. W Panteonie umieszczono także relikwie świętego Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszki.

Podobne wpisy