Tor wyścigów konnych na Służewcu

Wyścigi konne są sportem, którego początki sięgają średniowiecza, bowiem były organizowane już przez starożytnych Rzymian. Jednak pierwsze, prawdziwe wyścigi konne zostały zorganizowane w 1780 roku z inicjatywy angielskiego lorda Derby’ego. Od tego czasu sport ten cieszy się dużą popularnością i wciąż zjednuje sobie wielu miłośników. Wyścigi na koniach są popularne zarówno na świecie, jak i w Polsce. Pierwszy wyścig konno o charakterze rywalizacji sportowej został odnotowany w 1777 roku. Natomiast pierwsze regularne wyścigi na specjalnie przystosowanym torze wyścigowym odbyły się w 1841 roku.

Spośród popularnych torów wyścigów konnych w Polsce na szczególną uwagę zasługuje tor na Służewcu. Ten warszawski tor znajdujący się na terenie Ursynów, ma swoją długoletnią historię. Miejscem, które stanowiło centrum zmagań koni i ich jeźdźców do roku 1938 były Pola Mokotowskie. Rosnąca popularność tego sportu przyczyniła się do powstania dyskusji odnośnie zmiany miejsca rozgrywania wyścigów. Poszukiwanie nowego, większego placu trwało wiele lat. Brano pod uwagę wiele różnych miejsc, jednak Służewiec okazał się najbardziej odpowiednią lokalizacją. Pierwszą, ważną datą w historii służewskiego toru był rok 1926, kiedy został zakupiony teren pod obiekty kompleksu wyścigowego. Tor cieszył się ogromną popularnością i mimo okresu wojennego nie uległ poważnym uszkodzeniom.

Głównym architektem toru na Służewcu był Hr. Zygmunt Plater-Zyberyk. Architekt wzorował się na europejskich torach wyścigowych, co pomogło wprowadzić najnowsze technologie, przy jednoczesnym uniknięciu błędów podczas projektowania. Cały kompleks miał więc wiele nowoczesnych i interesujących architektonicznie rozwiązań. Jednym z nich był tunel umiejscowiony między obszarem, na którym znajdowały się stajny, a padokiem. Równie ciekawym pomysłem było sztuczne zraszanie toru. Ponadto na całość kompleksu składały się między innymi: mieszkania dla pracowników, magazyny, stajnie dla ponad 800 koni, parking z ogromną ilością miejsca, czy też wieża ciśnień. Nic więc dziwnego, że tor na Służewcu stał się wówczas największym takim obiektem w Europie.

Współcześnie tor na Służewcu nadal zjednuje sobie rzeszę oddanych zwolenników sportu, jakim są wyścigi konne. W ciągu roku odbywa się tutaj ponad 50 dni wyścigowych, a dziennie od 8 do 10 gonitw. W opinii wielu odwiedzających tego typu obiekty, jest on miejscem szczególnym z uwagi na architekturę. Zdaniem znaczącej liczby osób jest ona perłą europejskiej, a nawet światowej tzw. „architekturze hipicznej”. Łączy w sobie kilka przedwojennych stylów, takich jak funkcjonalizm, konstruktywizm, bauhaus. Oprócz tego tor poddawany jest renowacji przez Totalizator Sportowy, który przejął ten obiekt w 2008 roku. W tym miejscu za serce łapie nie tylko sama architektura budynków i ich funkcjonalność, ale także zieleń, która nadaje temu obiektowi charakter zarówno sportowy, jak i rekreacyjny. Nie można tutaj także zapominać o pracownikach tego niezwykłego miejsca. Jest nimi około 200 osób, które zajmują się sportem z zamiłowania. Wśród nich znajdują się zarówno wyszkoleni dżokeje, jak i kompetentni i doświadczeni trenerzy i hodowcy dużej liczby koni.

Tor wyścigów konnych w Służewcu jest doskonałym miejscem, który umożliwia rozwój tej dyscypliny sportu w Polsce. Ogromny teren, bogaty kompleks budynków i zadbana i pielęgnowana przyroda sprawiają, że wyścigi konne nabierają nowego, większego znaczenia.

Podobne wpisy