Swoisty szok kulturowy

6330359742_5ee884fe36_oWyobraźmy sobie kogoś, kto urodził się w małej miejscowości położonej gdzieś na uboczu. Pod którąś z granic. Wiadomo – mała mieścina, ludzie się znają, plotkują, jest parę sklepów, dwie czy trzy szkoły. I to wszystko. Ktoś kto się tam urodził funkcjonuje tam jakoś. Większość ludzi tam zostaje. Ale tą jedną osobę ciągnie gdzie indziej. Ta osoba może uchodzić za nieco dziwną w swojej miejscowości. Ale to ta osoba czyta o wspaniałych budowlach, przedsięwzięciach, a w telewizji ogląda jakieś niesamowite wydarzenie kulturalne. Aż pewnego dnia z ciekawości rusza do Warszawy.

Podobno tylko jedna trzecia mieszkańców Warszawy to rodzimy Warszawiacy, a reszta to ludność przyjezdna. Warszawa wielu ludzi szokuje i nie ma się czemu dziwić. Ktoś kto przyjeżdża z małej miejscowości do Warszawy może być szczerze zdumiony. Warszawa jest wielka. A na ulicach zobaczymy rozmaite sklepy, puby, bary oraz ludzi. A ludzie będą poubierani przeróżnie. W dużym mieście jest większa swoboda i różnorodność. Warto o tym wspomnieć jeżeli ktoś ma ochotę zająć się czymkolwiek. Jeśli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu – w takim mieście jak Warszawa można dużo. A jeżeli ktoś ma jakieś zainteresowania – znajdą się grupy, kluby oraz ludzie, z którymi będzie można wymieniać doświadczenia.

Warto w tym miejscu wspomnieć trochę o atrakcjach. Albowiem w Warszawie ich nie brakuje. Spacerując po Warszawie zobaczymy z jednej strony Złote Tarasy oraz wiele nowoczesnych budowli, a z drugiej strony piękne, monumentalne zabytkowe budowle. Choć Warszawa nie jest miastem typowo turystycznym jak Kraków, jest tu co zwiedzać. Ale to z innych powodów ludzie przybywają do Warszawy.

Zarobki. Jak podają statystyki w Warszawie są najwyższe zarobki w Polsce. A jak to wygląda w praktyce? Trzeba też pamiętać o tym, z czym jedziemy do Warszawy i po co. Jeżeli chcemy wykonywać prace proste to nie ma sensu jechać do Warszawy. Koszty życia w tym mieście są wysokie. Mieszkania i pokoje są w Warszawie drogie. Z drugiej strony jeżeli ukończyliśmy studia i to na jakimś ciekawym kierunku, to właśnie w Warszawie możemy znaleźć ciekawą pracę. Pracę za godną płacę. W końcu zarobki rzędu 4000 zł dla specjalistów to w Warszawie nic nadzwyczajnego. To prawda – jeżeli jesteśmy dobrze w jakiejś dziedzinie to pracę za takie pieniądze w Warszawie znajdziemy.

Warszawa może szokować. Tym bogactwem form i kształtów, sklepów, w których znajdziemy wszystko, restauracji, barów na poziomie światowym. Przechadzając się ulicami Warszawy zobaczymy osobistości znane z telewizji. Politycy, aktorzy, piosenkarze, dziennikarze – i nie tylko. Tak, na Warszawskich ulicach można spotkać sławy.

Warszawa to również oddech i swoboda. Wprawdzie ktoś może powiedzieć jak w tych korkach można wziąć świeży oddech. Ale tutaj chodzi o oddech innego rodzaju. Wiele możliwości spędzania wolnego czasu, wiele pięknych miejsc godnych obejrzenia, wreszcie ciekawe perspektywy zawodowe. Przybysze mogą na początku być zszokowani, ale jak się do tego przyzwyczają to już w Warszawie zostaną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz