Koleją do pracy

transport-739211_1280W Polsce różne są miejscowości. Mówiąc różne mamy na myśli liczbę mieszkańców, ich potencjał gospodarczy i kulturalny, możliwości zdobycia wiedzy i doświadczenia, a także perspektywy zawodowe. W tym miejscu należy wspomnieć o Warszawie. Stolica Polski licząca ponad milion mieszkańców. Ponieważ jest to miasto stołeczne wiele zagranicznych firm wkraczających na Polski rynek w pierwszej kolejności przygląda się Warszawie. Warto wspomnieć, że to nie jest miasto niskich kosztów pracy. A więc nie tylko firmy szukające taniej siły roboczej będą się lokować w Warszawie.

Czasem jest tak, że w poszukiwaniu pracy opuszczamy swoje rodzinne miejscowości. Do Warszawy dojeżdżają ludzie z innych miejscowości do pracy. Dojeżdżają z miejscowości na terenie województwa Mazowieckiego, ale nie tylko. Dojeżdżają do pracy w Warszawie również ludzie z Łodzi. W tym wielkim mieście, do niedawna pierwszym po Warszawie, miał miejsce ogromny kryzys ekonomiczny. Spowodował on znaczący spadek ludności, choć po dziś dzień Łódź liczy sobie ponad 700 tysięcy mieszkańców, oraz bezrobocie. W wyniku tego wielu mieszkańców Łodzi dojeżdża do Warszawy. Niektórzy też po studiach na stałe osiadają w Warszawie. Ale to dotyczy nie tylko Łodzi. Dotyczy to również innych miast, takich jak na przykład Płock. Z Płocka też wielu ludzi ucieka do Warszawy. Najpierw na studia, a potem już tam zostają.

Często tak jest, że ludzie z mniejszych miejscowości, którzy pójdą na studia do dużych miast już nie chcą wracać w swoje rodzime strony. I nie ma się czemu dziwić. To się wiąże z samymi możliwościami zdobycia wykształcenia, z możliwościami rozwoju własnych zainteresować oraz perspektywami zdobycia zatrudnienia. Również jeśli myślimy o pracy ambitniejszej, takiej w której wykształcenie wyższe ma uzasadnienie to powinniśmy raczej skierować wzrok w stronę większych miejscowości. Takich jak właśnie Warszawa.

Mówi się, że rodzimy Warszawiacy stanowią jakieś 30 procent ogółu mieszkańców miasta. A reszta mieszkańców to ludność napływowa. Z miejscowości, w których nie mieliby szans na znalezienie ciekawej pracy, a niekiedy jakiejkolwiek. Niestety, są w Polsce miejscowości, w których bezrobocie jest bardzo wysokie, a niekiedy strukturalne. Oznacza to, że bezrobocie przechodzi z pokolenia na pokolenie. I jedyna szansa na wyrwanie się z takiego stanu rzeczy to przeprowadzka do innej miejscowości.

Warszawa to miasto, w którym generalnie praca jest. Zawsze coś się w niej znajdzie. Studenci znajdą pracę, którą pogodzą ze studiami. Wielu pracodawców w Warszawie przyjmie studentów na studenckich warunkach. A jeżeli jakiś student myśli o praktykach lub stażu w miejscu, w którym się czegoś nauczy to Warszawa jest miejscem dla niego wskazanym. Tam możliwe jest znalezienie firmy, która da nam możliwość odbycia takich praktyk lub stażu, po którym nasz student będzie miał znacznie większe szanse na znalezienie ciekawej pracy. A w tym Warszawa również mu dopomoże. Tam jest wiele dobrych firm, w których można dostać ciekawą pracę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz