Historia Łazienek Królewskich
Historia Łazienek Królewskich sięga XII wieku kiedy to w miejscu dzisiejszego kompleksu znajdował się ogród Jazdów, który został zniszczony przez Litwinów. Później był tu zwierzyniec, w pobliżu zaś powstał dwór w którym zamieszkiwała królowa Bona a potem Anna Jagiellonka.
W miejscu dworu w 1624 roku został wzniesiony Zamek Ujazdowski. W końcówce XVII wieku powstała na tym miejscu łaźnia a w pobliżu również powstał ermitaż i budynek wodo zbioru. Od tego to budynku nazwę wziął cały kompleks parkowy. W końcówce osiemnastego wieku Poniatowski nabył Ujazdów i rozpoczęto tam budowę kompleksu pałacowo- parkowego. Kompleks cały czas rozbudowywano przekształcając go do Pałacu na Wodzie i dobudowując coraz to nowe obiekty, godne zainteresowania. Dobudowano na przykład teatr na Wyspie czy Starą Pomarańczę. To właśnie w tym Pałacu odbywały się historyczne, słynne obiady czwartkowe.
Później dobudowano także Świątynię opatrzności Bożej a po 1817 roku fragment terenu parku przeznaczono pod Ogród Botaniczny Uniwerytetu Warszawskiego. Na terenie Łazienek powstał także kolejny obiekt- Zamek Cesarski który to nie doszedł do skutku. Łazienki służyły za reprezentacyjny obiekt ale wkrótce zostały udostępnione dla ludzi. Po II wojnie światowej zdewastowano Pałac na Wodzie i cały park. Nie był on wtedy dostępny ale prowadzono intensywne prace i odbudowę i wkrótce cały kompleks- parkowo- pałacowy stanął na nogi.
Dla ludzi został on udostępniony w latach pięćdziesiątych i od tego czasu remonty w parku skończyły się. Jednak obiekty wymagają gruntownej odbudowy która zaczęła się w 2012 roku. W parku ma też powstać kilka nowych obiektów. Park Łazienkowskim jest idealnym miejscem na długie spacery, nie tylko w ciepłe dni ale też zimą, kiedy drzewa w parku są zaśnieżone. W ciepłe dni po ulicach chodzą pawie, a każdą porą roku można natchnąć się na ciekawskie wiewiórki, nie płochliwe a wręcz szukające kontaktu z człowiekiem. Na wiosnę i latem można podziwiać piękne kwiaty, które zakwitając sprawiają, że Łazienki Królewskie stają się jeszcze piękniejsze. Warto więc w wolnej chwili odwiedzić to zaczarowane, cudowne miejsce, pooddychać świeżym powietrzem, oderwać się od codziennych zajęć.
Łazienki są miejscem, które jest odskocznią od tłocznego życia w innych miejscach miasta. Warto się o tym przekonać i popodziwiać ten piękny pałacowo- parkowy kompleks w sercu Warszawy.
Spacery w tym miejscu mogą być naprawdę długie, ścieżki są przygotowane tak, aby chodząc nimi można było podziwiać wszystkie zabytki położone w parku. W Łazienkach organizowane są też różnego typu wystawy i wieczorki poetyckie oraz koncerty.
Jest to miejsce w którym możemy oderwać się od pracy i nauki i mimo burzliwej jego historii cieszymy się, że do tej pory można spacerować pięknymi ulicami Łazienek Królewskich.